Telefon:
728 057 568
725 474 123
Adres:
Aleja Generała Leopolda Okulickiego 14/17
35-206 Rzeszów
Zacznijmy od tego, co będzie Ci potrzebne do zakupu działki rolnej i na co powinieneś zwrócić uwagę przed jej zakupem.
Przede wszystkim musisz zastanowić się jakiej wielkości działkę chciałbyś nabyć. Od wielkości działki będzie zależała cała procedura jej zakupu oraz trudności, jakie mogą Cie spotkać na drodze zakupu. I tutaj pomocna będzie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.
Jeśli planujesz zakup działki do 30 arów nieważne czy to na terenie miasta, czy wsi to sprawę mamy znacznie ułatwioną, ponieważ przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie dotyczą działek do takiej wielkości.
Jeśli jednak marzysz o działce budowlanej pomiędzy 30 arami, a 1 hektarem to też nie powinieneś mieć większych trudności w ich zakupie. Jednak w tym wypadku musisz wystąpić z odpowiednim wnioskiem i uzyskać zgodę odpowiednich organów na zakup takiej działki.
Jeśli interesuje Cie działka powyżej 1 hektara to są duże szanse, że będziesz miał możliwość jej zakupienia. Jednak w tym przypadku musisz liczyć się z jeszcze bardziej skomplikowaną procedurą, która przede wszystkim znacznie wydłuża czas przeprowadzenia transakcji zakupowej.
Dodatkowo przy zakupie działki powyżej 30 arów jesteś zobligowany do późniejszego prowadzenia gospodarstwa rolnego na terenie nabytych działek.
I tutaj przychodzimy z kilkoma podpowiedziami, w jaki sposób z dużej działki wydzielić działkę 30 ar.
Najprostszy i w zasadzie podstawowy sposób to próba uzyskania warunków zabudowy na działkę rolną. Musisz się jednak liczyć z tym, że uzyskanie warunków zabudowy będzie zależało od tego czy działka posiada odpowiednie parametry i czy jest ogólna możliwość na przekształcenie jej w działkę budowlaną. Po uzyskaniu warunków zabudowy następuje podział działki, a my możemy stać się właścicielem tej jednej wydzielonej działki, lub nabyć całość w postaci kilku działek poniżej 30 arów.
Kolejnym sposobem jest zakup działki przez kilka podmiotów, tak aby powstałą współwłasność, a następnie sądowe wyjście ze współwłasności. Sposób ten jest zdecydowanie bardziej pracochłonny i kosztowny, ze względu na koszty sądowe. Dodatkowo musisz znaleźć kogoś, kto zakupi wspomnianą działkę razem z Tobą.
Innym sposobem jest wydzielenie działki dla polepszenia parametrów zabudowy działki sąsiedniej. W tym przypadku nie powinno być większych trudności. Jednak jeśli szukasz ziemi jako inwestor, czyli chcesz kupować, dzielić i sprzedawać, to musisz pamiętać o 5-letnim zakazie zbywania takiej działki.
Przejdźmy do kolejnych etapów. Załóżmy, że jesteś już posiadaczem działki rolnej to zapewne interesują Cie koszty odrolnienia, czy w ogóle są i czy są to duże wartości.
Tutaj niestety nie mamy pocieszającej wiadomości, w niektórych przypadkach mogą to być bardzo duże wartości.
Pojęcie odrolnienia składa się z dwóch etapów, pierwszym jest uzyskanie warunków zabudowy, a drugi etap to wyłączenie z produkcji rolnej. I tutaj pojawiają się te wspomniane przez nas znaczące kwoty.
Na przykład wyłączenie z produkcji 1 ara działki rolnej z gruntami:
Wszystkie te ceny to koszt odrolnienia 1 ara działki !
Opłatę taką ponosisz raz w roku przez kolejne 10 lat. Składa nam się spora suma prawda?
Jeśli chodzi o grunty mineralne to klasy od I do III wymagają odrolnienia, natomiast klasy od IV do VI, czyli dużo gorsze, nie wymagają wyłączenia z produkcji rolnej. Jeśli jednak są to grunty pochodzenia organicznego, to niestety we wszystkich klasach obowiązują nas wspomniane opłaty.
Zmiana klasy bonitacyjnej teoretycznie jest możliwa, jednak w praktyce jest to trudna i uciążliwa przeprawa.
Musisz zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do gminy o zmianę klasy gruntu. Następnie odpowiedni specjalista będzie musiał przeprowadzić na nowo badania bonitacyjne i wtedy być może okaże się, że rzeczywiście w tym rejonie tereny zostały bardziej zdegradowane i klasa gruntu się obniżyła. W praktyce jednak ten sposób jest bardzo trudny i często nieopłacalny.
Pamiętaj również, że zmiana klasy może nastąpić w górę, czyli np. z obecnej III, na klasę II. Jeśli chcesz uniknąć kosztów i niespodziewanego zwiększenia klasy, to zawsze przed złożeniem wniosku możesz przeprowadzić takie badanie na własną rękę.
Podsumowując, należy dodać, że istnieją pewne zwolnienia z opłaty za wyłączenie z produkcji rolnej. I tak, jeśli mamy działkę np. 10 arową, to wystarczy wówczas wyłączyć z produkcji rolnej powierzchnię zabudowy.
Pamiętaj, że powierzchnia zabudowy składa się z powierzchni domu i wszystkich innych powierzchni, które są zabetonowane czy zakostkowane, czyli wszystkie tarasy, podjazdy, dodatkowe obejścia i jeżeli zmieścimy się w parametrze 500m2 to jesteśmy zwolnieni z tej opłaty i możemy cieszyć się niższym kosztem zakupu działki i budowy naszego wymarzonego domu.
Jeśli jednak przekroczymy 500m2 to czekają nas wspomniane wyżej opłaty.
Odrolnienie działki to możliwy, choć czasem skomplikowany proces, który wymaga dokładnego przemyślenia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci, choć w małym stopniu przejść przez niego bezboleśnie i jak najniższym kosztem.