Co zawiera wycena budowy domu?

Jeśli planujesz budowę domu i zbierasz oferty od potencjalnych wykonawców warto wiedzieć jak porównać oferty.

Co zawiera wycena?

To chyba najważniejsze pytanie jakie powinieneś zadać swojemu wykonawcy przed podpisaniem umowy. Rzetelne sprawdzenie oferty wykonawcy pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych rozczarowań i pozwoli na uniknięcie dodatkowy kosztów. Pamiętaj nie bój się pytać. Proś o uszczegóławianie. Pracuj na konkretach. Proś o wycenę swojego projektu nie bazuj na projekcie typowym i nazwie projektu z Internetu. Wiedz, że dokumenty z Internetu nie pozwolą na  właściwe oszacowanie kosztów, ponieważ działki różnią się mi.in ukształtowaniem, rodzajem gruntu, sposobem posadowienia, a to tylko początek. Dając do wyceny sama nazwę projektu bez konkretnych rozwiązań licz się z tym, że pracujesz na szacunku, a nie na faktycznych kosztach.

Co obejmuje stan zerowy?

Sprawdź czy twój wykonawca w swojej ofercie ujął:

 • wykop – Czy może koparka jest po Twojej stronie? Koszt godziny pracy koparki jest wysoki, brak poprawnego szacunku może spowodować znaczącą różnice w całym budżecie Twojej inwestycji.
 • Jeśli wykonawca robi wykop to – Co wykonawca przewiduje zrobić z ziemią z wykopu? Pamiętaj roboty ziemne to element, którego nie widać, natomiast jest jednym z bardziej kosztotwórczych etapów całej budowy.
 • Czy wykonawca przewiduje wylanie chudego betonu pod ławami fundamentowymi? Rzecz wydawało by się, że oczywista, natomiast budzi spore emocje u niektórych wykonawców. Sprawdź to koniecznie.
 • Czy wykonawca przewiduje wykonanie szalunku ław? Wiedz, że nie zawsze jest możliwe wykonanie ław fundamentowych bez szalowania. Nawet gdy jest to możliwe ze względów gruntowych to fundament i tak powinien być co najmniej 10 cm szerszy od zaprojektowanego. W dużej mierze możliwość lania ław w gruncie zależy to od …rodzaju gruntu. Wiedz, że w przypadku wykluczenia szalowania w ofercie wykonawcy to Ty zapłacisz dodatkowo za ten element gdy zajdzie taka konieczność.
 • Z czego wykonawca zamierza wykonać ściany fundamentowe? Świadomość różnych rozwiązań jak fundamenty murowane z bloczków betonowych, fundamenty wykonane z pustaków zalewowych lub fundamenty monolityczne, które mogą być wykonane z betonu klasy W8 lub W10 w technologii szczelnej tzw. „białej wanny”, pozwoli Ci na porównanie oferty na zasadzie „jabłko do jabłka”
 • Czym wykonawca zamierza zaizolować fundamenty? Hydroizolacja jest jednym z ważniejszych elementów budynku, w głównej mierze zależy od badań geologicznych, a jej pochodna ma odzwierciedlenie w projekcie. Warto zatem wiedzieć czy materiał jaki zostanie użyty jest prawidłowy. Czy może jest to najtańsza izolacja powłokowa wodorozcieńczalna czy też może gruba hydroizolacja np. z papy, stosowana jako izolacja typu ciężkiego. Poznaj konkretne rozwiązanie produktowe.
 • Co wykonawca użyje na izolację termiczną fundamentów? Zdarza się, że wykonawcy w ofertach przedkładają rozwiązania typu styropian EPS, styropian tego typu może mieć tylko podwyższoną odporność na wilgoć jest też dużo tańszym zamiennikiem  produktów o oznaczeniu XPS. Porównując oferty wykonawców warto znać ten parametr i wybrać świadomie.
 • Jaki materiał zostanie użyty do zasypania fundamentów? Niektórzy wykonawcy nie przewidują wykonania tego elementu w ofercie i doliczają później do kosztów na etapie budowy.  Zasypanie fundamentów piaskiem lub pospółka  z zagęszczeniem jest kosztowne sprawdź czy Twoja oferta to obejmuje.
 • Kto wykonuje instalacje pod posadzkowe? Jest to istotny element, bez tego nie wykonasz chudego betonu i Twoja budowa się zatrzyma. Często wykonawcy nie uwzględniają tego elementu w ofercie.

Co obejmuje stan surowy otwarty?

Sprawdź co obejmuje Twoja oferta, najważniejsze elementy to:

 • Pustaki-  Czy są to pustaki ceramiczne? Czy też może z betonu komórkowego? Pamiętaj, że pustaki ceramiczne są droższe, a ich odróbka na budowie jest bardziej pracochłonna.  Niezależnie od tego czy Twoja oferta obejmuje ten rodzaj materiału, zapytaj wykonawcę o producenta. Rzetelny wykonawca bez problemu podziali się takimi informacjami. Warto przeczytać kartę techniczną materiału przed podjęciem ostatecznej decyzji n/t danego rozwiązania.
 • Szalunki – niektórzy wykonawcy oczekują żeby to inwestor dostarczył szalunki do realizacji, koszt takiej operacji nie jest mały, zwróć na to uwagę. Warto wtedy się też zastanowić nad oferta takiego wykonawcy, który w dobie „boomu budowlanego” nie dysponuje swoim wydawało by się podstawowym narzędziem pracy. Przemyśl dobrze współprace z taką firmą.
 • Schody wewnętrzne- część wykonawców wyłącza z oferty wykonanie schodów wewnętrznych sugerując wykonanie konstrukcji samonośnej przez stolarza. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie najlepsze. Zorientuj się co będzie najlepsze dla Ciebie.
 • Kominy i ścianki działowe– część wykonawców podchodzi do tych elementów podobnie jak do schodów wewnętrznych- kompletnie nie uwzględnią tego w ofercie.
 • Dach – sprawdź materiały z jakich będzie wykonany ten element domu, nie warto tu oszczędzać. Pamiętaj, że nic nie denerwuje tak człowieka jak woda, która leje mu się z dachu. Warto skorzystać z rozwiań renomowanych producentów. Porównując oferty, oprócz materiałów, zwróć uwagę na zakresy – czy w twojej ofercie ujęte jest orynnowanie? Czy masz policzoną podprzybitke? Czy oferta zawiera pełne deskowanie czy ołacenie dachu?- są to dwa różne rozwiązania nieporównywalne cenowo.

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

 • Stolarka okienna i drzwi wejściowe to podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w Twojej ofercie. Ważne jest zweryfikowanie producenta i jego renomy. Pamiętaj, że z tymi elementami będziesz mieć kontakt codziennie. Porównaj konkretne oferty produktowe wykonawców.
 • Elewacja – zweryfikuj czy tynk, który oferują wykonawcy to tynk silikonowy czy może jest to tynk akrylowy. Tynk silikownowy jest elementem droższym i trwalszym.  Zapytaj również o rodzaj styropianu, sprawdź wartość lambdy oferowanego produktu. To wszystko będzie miało później fundamentalne znaczenie co do rachunków za ogrzewanie.

Co obejmuje stan deweloperski?

 • Tynki – zapytaj o rodzaj tynków- czy są to tynki gipsowe? czy tynki cementowo-wapienne?. Tynki cementowo- wapienne są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz na zawilgocenia. Tynki cementowo wapienne są również droższe od gipsowych.
 • Hydroizolacja pod posadzką, zweryfikuj czy wykonawca przewidział ten element, wiedz że jako izolację 100% rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest papa. Czy twój wykonawca to policzył?
 • Wylewki – zapytaj o rodzaj termoizolacji pod wylewką – czy jest to styropian EPS? czy też może XPS?, Zapytaj również czy wylewka będzie zbrojona? To znacząco podnosi jej wytrzymałość.
 • Instalacje sanitarne – zapytaj o konkretne rozwiązania materiałowe, w szczególności zwróć uwagę na oferowany piec i osprzęt.
 • Instalacje elektryczne – sprawdź czy twoja oferta obejmuje montaż białego osprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *