O Kierowniku Budowy należy pomyśleć na początku swej drogi budowlanej. Nie polecamy traktowania tego jako zło konieczne, tylko wykorzystanie wiedzy i doświadczenia Kierownika, żeby sprawnie i bezstresowo zrealizować budowę. Możliwość zadania pytania i uzyskania rzetelnej informacji jest szczególnie ważna kiedy przystępujemy do budowy po raz pierwszy, a cały proces jest dla nas skomplikowany. Rola Kierownika jest szczególnie ważna w czasach boomu budowlanego, kiedy brakuje wykfalifikowanych wykonawców, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne jak również BHP.
W tym wpisie opiszemy:
- Typy Kierowników Budowy
- Obowiązki Kierownika Budowy
- Cechy dobrego Kierownika Budowy
- Jak wybrać Kierownika Budowy
Jakie są typy Kierowników Budowy?
- Kierownik – Wykonawca to typ który będzie patrzył raczej na swój interes ewentualnie interes swojego pracodawcy. Ty dla niego jesteś raczej złem koniecznym. Z reguły bywa tak że rzadko kto widzi swoje błędy dodatkowo natura ludzka jest taka że nikt sam siebie pilnować nie będzie. Jeśli decydujesz się na taką opcję nie negujemy jednak polecamy zatrudnienie dodatkowo Inspektora Nadzoru, który będzie pilnował Twoich interesów.
- Kierownik z polecenia wykonawcy, jest mniej zależny od wykonawcy niż typ pierwszy, natomiast dla własnego bezpieczeństwa należy zbadać jego doświadczenie i podejście do klienta.
- Kierownik projektant, to typ który nie będzie miał świeżego spojrzenia na budowę, nie będzie chciał zmieniać rozwiązań projektowych, które niekoniecznie muszą być uzasadnione, dodatkowo często się zdarza że taki typ wiedząc że będzie Kierownikiem nie przykłada się do rysunków i zrzuca na wykonawcę kwestie braków w dokumentacji. Dodatkowo brak zwykłej kontroli przez kogoś niezależnego, bezpośrednio ma przełożenie na bezpieczeństwo konstrukcji.
- Kierownik niezależny to typ najbardziej odpowiedni, gdyż:
- Nie będzie ukrywał błędów projektowych
- Częstokroć zaproponuje zmiany do dokumentacji, które wpłyną na bezpieczeństwo użytkowania i koszty budowy
- Dopilnuje wykonawcy a tym samym Twojej budowy
Jakie są obowiązki Kierownika Budowy? Co robi Kierownik Budowy?
Obowiązki kierownika budowy reguluje art. 21a oraz 22 ustawy prawo budowlane. Ogólnie można uznać że do podstawowych obowiązków kierownika należy:
- złożenie oświadczenia o podjęciu funkcji kierownika budowy;
- protokolarne przejęcie terenu budowy od inwestora;
- prowadzenie szczegółowej dokumentacji, w tym dziennika budowy;
- odpowiednie zabezpieczenie terenu oraz postawienie tablicy informacyjnej;
- zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu;
- realizacja wszelkich zaleceń wpisanych do dziennika budowy m.in. przez inwestora, inspektora nadzoru lub projektanta;
- przekazanie do odbioru wszystkich części budowy (także fundamentów i instalacji, których po zakończeniu budowy nie będzie widać);
- przekazanie budynku do odbioru inwestorowi;
- złożenie pisemnego oświadczenia o wykonaniu prac oraz doprowadzeniu terenu do porządku.
Jakie są cechy dobrego Kierownika Budowy?
- To osoba która ma wiedzę i doświadczenie szczególnie na temat technologii w której zamierzamy budować.
- Szeroko pojęta dyspozycyjność, zwykłe odbieranie telefonów, odpisywanie na maile oraz wizyty na budowie
- Spostrzegawczość i analityczny umysł
- Uczciwość
- Dociekliwość, nawet jeśli Kierownik nie zna danej technologii to pewien samemu chcieć zgłębić temat
- Systematyczność i rzetelność, uzupełnia dziennik budowy regularnie
- Cierpliwość i umiejętność zobrazowania tematu
- Osoba która dzieli się zdobytymi doświadczeniami
- Osoba która robi dużo dokumentacji, w tym fotograficznej
Jak wybrać Kierownika Budowy? Gdzie szukać Kierownika Budowy?
- Sprawdź jego kwalifikacje możesz to zrobić na tu https://www.piib.org.pl/dla-czlonkow/lista-czlonkow . Wbrew pozorom to nie jest odosobnione że np. urzędnik bez uprawnień kieruje budową a „papiery” podpisuje mu zaprzyjaźniony zależny od niego kierownik budowy. Sami znamy przynajmniej jeden taki przypadek.
- Zapytaj czy jest dyspozycyjny? Prace na budowie często muszą być wykonywane o różnych porach, szczególnie jeśli chodzi o roboty betoniarskie, które wymagają szczególnej uwagi. Ogólne lakoniczne stwierdzenie, że kierownik przyjedzie wieczorem i „odbierze zbrojenie” powinno Cię zastanowić. Kierownik oprócz odbierania zbrojenia powinien się zainteresować, kiedy planowane jest betonowanie? Jaki beton jest zamówiony, tj czy jest zgodny z projektem? W jaki sposób zostanie ułożony? Czy wykonawca dysponuje sprzętem do zawibrowania mieszanki. Kierownik budowy powinien zweryfikować jakie będą warunki atmosferyczne i zarządzić sposób pielęgnacji betonu.
- Opowiedz coś o swojej inwestycji. Zwróć uwagę czy osoba z którą rozmawiasz jest zainteresowana szczegółami, czy zadaje dodatkowe pytania, czy raczej słucha ale nie wyraża zainteresowania tematem.
- Ustal zakres obowiązków, ustal stawkę, nie daj się zbyć stwierdzeniem, że jakoś to będzie bo za skutki tej nonszalancji Ty finalnie zapłacisz. Pamiętaj o prawie Murphy’ego „wszystko co może pójść źle, pójdzie źle”
Podsumowując, NAJWAŻNIEJSZE TO UNIKAJ KIEROWNIKA WIDMO, pamiętaj że od tego kogo wybierzesz zależy bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Stawiaj na jakość i kwalifikacje. Nie czerp wiedzy z grup na portalach społecznościowych, tam z reguły najwięcej do napisania mają Ci, którzy budują dom po raz pierwszy.
Kierownik Budowy to Twoja prawa ręka.